Úspora teplej vody

EN-MAR s.r.o. je generálny partner pre Slovensko.

Pre bežné sprchovanie sa používa teplá voda 37 – 40°C. Z tejto teplej vody použijeme pre vlastné sprchovanie asi 5°C, to je necelých 10%. Zvyšok teplej vody okolo 35°C končí bez využitia v kanáli. To znamená, že vyhadzujeme až 90% energie, ktorú sme pre ohriatie vody spotrebovali.

Nový sprchový výmenník NELA v odpadovom systéme dokáže tieto straty veľmi účinne znížiť. Celých 45% energie dokáže využiť pre predhriatie studenej vody a tým znížiť spotrebu teplej vody - energie.
Pracovná časť tohto inovovaného výmenníka je vytvorená profilovanými doskami z lešteného nerezového plechu AISI 316. Plastová skriňa je z ABS. Vnútri dosiek prúdi sústavou kanálikov čistá voda. Ohrieva sa od odpadovej vody, voľne stekajúcou po povrchu tohto absorbéra. Studená voda z vodovodného potrubia máva teplotu okolo 10°C. Od špinavej (použitej) teplej vody 35°C, odoberie 12 – 14°C. Túto vlažnú vodu - predohriatu výmenníkom, privedieme do zmiešavacej batérie. Tu sa potom zmiešava namiesto studenej – vlažná voda s klasicky ohriatou teplou. Potreba teplej vody klesá až o 45%. Toto je práve tá úspora, ktorú zo sebou prináša použitie tohto inovovaného výmenníka NELA. Komfortné sprchovanie potom zaistí automatické miešanie vody v termostatickej batérii. (Pri obyčajnej si ručne uberieme prietok teplej.)

Pripojenie výmenníka
O inštalácii výmenníka je najlepšie uvažovať pri rekonštrukcii kúpeľne, alebo pred výstavbou novej. Pre montáž výmenníka potrebujeme mať sprístupnený odpad, tak aj vedenie studenej vody. Podľa priestorových možností umiestnime výmenník najlepšie priamo pod sprchovú vaničku, alebo do jej blízkosti.

   Rozmery a pripojenie

Skriňa výmenníka vákuový výťažok z plastu ABS.
Vlastné teleso výmenníka je z nerezového plechu AISI 316.
Čisté rozmery skrine: 552 x 144 x 87mm.
Váha: 1800 g
Pripojenie odpadovej strany DN40.

Pripojenie vody G 3/4 ", (1/2").
Maximálna pracovná teplota 90 ° C, tlak 16 bar.

 

 

 

 

Sprcha

Anketa

Máte prehľad o svojich nákladoch na energie?

Súvisice linky

 

Spoločnosť EN-MAR s.r.o. vykonala (2018 - 2019) v Sarajeve projekt v rámci medzinárodnej spolupráce a pomoci, pod gesciou agentúry SAMRS (MZV SR) a aktívnej účasti ZU - SR v Sarajeve. Realizovali sme projekt na zvýšenie energetickej efektivity v budove školy Saburina, s proaktívnym dopadom na ochranu životného prostredia. Všetkým zúčastneným stranám sa týmto chceme srdečne poďakovať.

https://www.mzv.sk

 

V novom čísle GBR sa dočítate o našich technológiách:

 

Napísali o nás v  

G​REEN  ​B​USINESS

​R​EVUE

 

Konferencia Obnoviteľné zdroje energie 17.-18.5.2016

Bill Gates a další boháči investují do čisté energie

Energetický audit - zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

 

EN-MAR s.r.o. - úspora energií

Dohodnite si stretnutie:

+421 908785689
+421 908550461
Napíšte nám cez 
alebo na adresu:
en-mar@en-mar.sk

 

 

Táto stránka používa cookies. Viac info